Značka Relu vidí příležitost tam, kde ji ostatní přehlížejí

Udržitelnost se do Lucčina šatníku dostala v roce 2011. Tehdy se o slow fashion v Česku moc nemluvilo a nakupovat v sekáčích ještě nebylo moderní. Lucka začala šířit myšlenku udržitelné módy různými způsoby: s kamarádkou pořádala Žižkovský Fashion Flea Market, stala se rádcem v oblékání a vytvořila vlastní značku Udržitelně chic. Taky znala všechny pražské second-handy, věděla, jak v nich nakupovat, a učila to ostatní.

Jak se na pytle od mouky dostalo logo Relu? 

Psal se rok 2016 a Lucie pracovala v Bezobalu. Když viděla pytle od potravin, dostala nápad – vyrobit kabelku. Testovala ji na sobě i kolegyních a koncept ladila tak dlouho, dokud nevznikla Relu taška v podobě, jakou znáte dnes. A ještě ten samý rok, v červnu 2016, proběhl první workshop v rámci konference Bezobalu o zero waste

Tašky z papírových pytlů se lidem zalíbily natolik, že do kolekce Relu brzo přibyly další výrobky. V roce 2017 batoh, hned o rok později psaníčko. Kromě papíru Lucku fascinují taky luxusní materiály, které dlouho vydrží. Proto od roku 2019 vyrábí kabelky ze starých kožených kabátů a bund. 

Relu kožená kabelka
Lucia a Kyristýna Swap Prague
foto Čenda Folk

Hlavní poslání? Předat své nadšení dál 

Relu udržitelnost žije a taky o ní mluví. Snaží se ostatní a inspirovat k takovému životnímu stylu, který méně spotřebovává a je ohleduplnější k lidem i přírodě. Spolu s Kristýnou Holubovou založila Lucie neziskovou organizaci SWAP PRAGUE z.s. Jejím cílem je měnit spotřební návyky směrem k udržitelnosti a šířit osvětu o tématech jako je zero-waste a slow fashion. K tomu slouží i pravidelné výměnné bazary neboli swapy, které Lucie s Kristýnou organizují pro širokou veřejnost i na klíč pro firmy a městské části. 

Přijďte na workshop a vyrobte si vlastní upcyklovaný doplněk

Odnesete si také tipy na udržitelný životní styl